Śladami chrześcijaństwa w Gruzji - 8 dni wylot z Berlina

Data:

-
/

Cena: 1850 PLN + 645 €

Zapisz się na wyjazd!

 

 

Dzień 1: Spotkanie na lotnisku w Berlinie, odprawa bagazowo-paszportowa. Wylot do Kutaisi. Po przylocie na lotnisko Kutaisi - spotkanie z naszym lokalnym przewodnikiem. Razem udamy się do starożytnego miasta Kutaisi, gdzie zwiedzimy centrum miasta, głowny park, Fontannę Kolchidy oraz Biały Most. Kilka chwil na wymianę waluty w kantorze z korzystnym kursem oraz zakupie kart SIM. Tego dnia odwiedzimy również zabytkową katedrę Bagrati, górującą nad miastem Kutaisi. Jest to najcenniejsza dla gruzińskiego prawosławnia budowla w regionie. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość organizacji mszy świętej na urokliwym tarasie hotelowym lub w pokoju hotelowym. Powitalna gruzińska supra z lokalnymi specjałami i napitkami. Będzie to pierwszy i zdecydowanie nie ostatni kontakt z gruzińską tradycją biesiady. Nocleg w Kutaisi. 

Dzień 2: Kartla Wewnętrzna trasa: +/- 170 km Zaraz po obfitym śniadaniu, wyruszymy na pełne przygód zwiedzanie Gruzji. Odwiedzimy również kompleks monastyryczny akademii Gelati, zbudowany przez wielkiego króla Dawida Budowniczego. "Drugie Athos" od początków XIIw. było centrum rozwoju filozofii, sztuki i religii w regionie. Udamy się również do malowniczo ulokowanego monastyru Motsameta z XIw, związanego z historią męczenników Dawida i Konstantyna z VIIIw. Czeka nas dłuższa droga przez przełęcz pomiędzy regionami Imeretii i Kartli Wewnętrznej, poprzedzona chwilą przerwy na aromatyczną kawę. Miejscowość Surami, słynąca z podwędzanych chlebków drożdżowych z rodzynkami. Udamy się do stolicy Kartli Wewnętrznej - miasta Gori. Odwiedzimy dziedziniec niesławnego muzeum dyktatora Józefa Stalina oraz park miejski. Możliwość zorganizowania mszy świętej w kościele katolickim w Gori lub w przestronnym pomieszczeniu w gościńcu. Wieczorem czeka nas wystawna supra (biesiada) u bliskich przyjaciół, Na stołach pojawią się dania charakterystyczne dla regionu Shida Kartli. Nocleg w Gori.

Dzień 3: Czas na Kaukaz trasa: +/- 180 km Solidne śniadanie. Wyjazd do regionu Kazbegi słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Podczas przejazdu do serca Kaukazu czeka nas wizyta w zabytkowej twierdzy Ananuri nad malowniczym zalewem Zhinvali. W obrębie wiekowych murów znajdują się dwie zabytkowe cerkwie oraz wspaniale zachowane struktury obronne. Chwilę przed przyjazdem do przygranicznej miejscowości Stepancminda odwiedzimy kurort narciarski Gudauri, następnie zatrzymamy się przy punkcie widokowym Panorama, nieopodal przełęczy Krzyżowej (2379 m n.p.m.), gdzie przy dobrej pogodzie roztacza się zachwycający widok na okoliczne góry. Chwila czasu wolnego w Stepancminda, po której wjedziemy na wzgórze Gergeti. Jest to jedno z kultowych miejsc w Gruzji, którego wierzchołka strzeże cerkiew pw. Trójcy Świętej - Cminda Sameba z XIVw. Obiekt pełnił historycznie rolę miejsca przechowywania cennych relikwii i ikon prawosławia, w czasach najazdów obcych armii na terytorium Gruzji. Przy sprzyjającej pogodzie roztacza się stąd zjawiskowa panorama Kaukazu Wielkiego, widać również najwyższy szczyt regionu - Kazbek. Po wspólnych przygodach na Kaukazie będzie możliwość zorganizowania mszy świętej w hotelu, lub przy dobrej pogodzie w plenerze, ze zjawiskowym widokiem na góry Kaukazu. Wieczorem zasiądziemy do biesiadnych stołów oraz usmażymy gruzińskie szaszłyki. Nocleg w Stepancminda. 

Dzień 4: Śladami chrześcijaństwa Trasa: +/- 190 km Obfite śniadanie i kilka chwil na głębszy oddech w pięknych okolicznościach przyrody. Czeka nas droga powrotna Gruzińską Drogą Wojenną. Odwiedziny w nieodległym Sno, gdzie znajduje się zabytkowa baszta warowno-mieszkalna oraz przejście do malowniczej doliny Juta. Wizyta w monastyrze Jvari, ikonicznej budowli dla prawosławia, datowanej na połowę VIw. To tu stanął pierwszy drewniany krzyż w Gruzji, stąd św. Nino rozpoczęła chrystianizację kraju. Ze wzgórza roztacza się piękna panorama na dawną stolicę oraz dorzecza rzek Mtkvari i Aragvi. Tbilisi powita nas mszą świętą w kościele pw. Piotra i Pawła (polskojęzyczny ksiądz), następnie udamy się na kolację pełną tradycyjnych dań i wina. Nie zabraknie wspaniałych toastów za nasze wspólne przygody na Kaukazie. 

Dzień 5: Sekrety Tbilisi trasa: +/- 30 km Śniadanie w hotelu. Naszą przygodę w zabytkowej stolicy Gruzji rozpoczniemy od wizyty w największej na zakaukaziu cerkwi katedralnej pw. Trójcy Świętej - Cminda Sameba, malowniczo ulokowanej na wzgórzu św. Eliasza. Wjedziemy kolejką linową na wzgórze Sololaki i wzniesiemy toast z widokiem na panoramę miasta, pod słynnym pomnikiem Matki Gruzji. Czeka nas spacer w dół wzniesienia, w kierunku historycznej dzielnicy łaźni - Abanotubani. Chwila czasu wolnego, który można spożytkować na wizytę w jednej z klimatycznych, lokalnych kawiarenek. Będziemy kontynuować nasz spacer po starym mieście, odwiedzimy również katedrę Sioni, gdzie znajduje się relikwia krzyża św.Nino oraz najstarszą cerkiew prawosławną w Tbilisi - bazylikę Anchiskhati z początków VIw. Zobaczymy futurystyczny Most Pokoju, następnie udamy się na słynny Suchy Most - największy w kraju pchli targ oraz kultowe miejsce związane z malarstwem. Przespacerujemy się słynną aleją Szoty Rustawelego, gdzie zobaczymy budynek Parlamentu Gruzji oraz plac Wolności. Możliwość zorganizowania mszy świętej w kościela św. Piotra i Pawła w Tbilisi lub w obszernym pomieszczeniu w hotelu. Powrót do hotelu i chwila czasu wolnego. Kolacja w formie tradycyjnej supry z winem i smacznymi regionalnymi daniami oraz pokazem tańców narodowych, w restauracji z programem muzycznym. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 6: Słońce Kachetii trasa: +/- 230 km Obfite śniadanie i późniejszy wyjazd. Dzisiejszy dzień przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom wina - odwiedzimy słynny region winiarski Kachetia. Tradycja wytwarzania tego trunku sięga w Gruzji już 6000 lat p.n.e. i jest najstarszą udokumentowaną na świecie! Pierwszym miejscem, które zobaczymy będą zakłady produkcyjne KTW, gdzie czeka nas obszerna degustacja lokalnej produkcji. Udamy się w dalszą podróż w głąb regionu, po drodze zatrzymamy się również, by spróbować lokalnych specjałów. Zwiedzimy odrestaurowany kompleks monastyrów Bodbe oraz grób św. Nino - patronki Gruzji. Znajduje się tu historyczna siedziba biskupów Kachetii. Z pięknych ogrodów klasztornych roztacza się wspaniały widok na całą dolinę rzeki Alazani. Kwadrans później będziemy już w słynnym miasteczku miłości Sighnaghi, gdzie zwiedzimy centrum, park i mury obronne. Możliwość zorganizowania mszy świętej w zaprzyjaźnionym obiekcie lub przy dobrej pogodzie, na tarasie z widokiem na dolinę Alazani. Zasiądziemy do biesiadnych stołów u zaprzyjaźnionego gospodarza, który godnie nas ugości. Po kolacji pełnej regionalnych dań, domowego wina i toastów wrócimy wieczorem do Tbilisi. Nocleg w Tbilisi. 

Dzień 7: Historia w skale trasa: +/- 270km Śniadanie w hotelu. Zwiedzimy odrestaurowane uliczki dawnej stolicy Mcchety oraz tysiącletnią katedrę Sweti Cchwoeli. Ten wyjątkowy zabytek jest związany z początkami chrześcijaństwa na świecie oraz był miejscem koronacji i pochówku wielkich władców Gruzji. To dobry moment na zakup pamiątek oraz chwilę odpoczynku przy kawie. Udamy się na zachód kraju, gdzie odwiedzimy starożytne skalne miasto Uplisciche, kolebkę rozwoju cywilizacji w regionie. Znajdują się tu pozostałości jednych z pierwszych budowli sakralnych w kraju. Możliwość zorganizowania mszy świętej w kościele katolickim w Gori lub w przestronnym pomieszczeniu w gościńcu. Dzień zakończymy pożegnalną kolacją w formie supry, w zaprzyjaźnionym hotelu. 

Dzień 8: W drogę czas trasa: +/- 30km Wcześniejsze śniadanie. Przed wylotem udamy się jeszcze na lokalny bazar w Kutaisi, gdzie będzie możliwość zakupu lokalnych smakołyków, pachnących przypraw, tradycyjnego wina oraz pamiątek. Transfer na lotnisko w Kutaisi. Pożegnanie z Gruzją i wylot do Polski.

Cena pakietu “SUPRA” zawiera: - przelot samolotem, ubezpieczenie, zakwaterowanie w hotelach o standardzie *** (7 dób hotelowe) - 7 śniadań i 7 obfitych obiadokolacji z tradycyjnymi daniami regionu (w tym supry) - pakiet powitalny po wylądowaniu (przekąska, chaczapuri, woda, powitalne wino) - wejścia i bilety do wszystkich atrakcji wymienionych w planie - wystawna obiadokolacja w postaci supry z pokazem narodowych tańców i śpiewu w Tbilisi (w przypadku niedostępności - kolacja z wieczorem muzycznym) - bilety na kolejki linowe w Tbilisi - wjazd samochodami 4x4 na wzgórze Gergeti (Cminda Sameba) - wizyta w winnicach wraz degustacją lokalnych win - transport klimatyzowanym minibusem/autokarem europejskiego standardu - paliwo na całą trasę przejazdu, opłaty parkingowe, wahadła i transfery lotniskowe - opieka doświadczonego polskojęzycznego przewodnika - uczciwy zapas lokalnych trunków do kolacji i w trasę (wino, koniak i czacza) - dodatkowe poczęstunki i niespodzianki na trasie.

Organizator ponosi odpowiedzialność za własne usługi i świadczenia, zastrzega sobie możliwość zmiany programu i kosztów, terminu bądź odwołania pielgrzymki z przyczyn niezależnych od organizatora, tj. w przypadku braku odpowiedniej liczby uczestników, zmiany przepisów, działania siły wyższej.

Ubezpieczenie: Polisa obejmuje zwrot kosztów następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów ich leczenia za granicą oraz utraty bagażu. 
Uwaga! Porady medyczne w cenie 150 EUR  klient płaci sam, pobiera fakturę i pieniądze odzyskuje w Polsce od ubezpieczyciela - TU EUROPA.

Zachęcamy we własnym zakresie do ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej z przyczyn niezależnych / losowych od uczestnika – https://tueuropa.pl/ubezpieczenia-turystyczne/ubezpieczenie-koszty-rezygnacji.htm;  

 

Inne losowe pielgrzymki