Pielgrzymka autokarowa – dlaczego warto podróżować w ten sposób?

Dodano:

Pielgrzymki autokarowe są coraz popularniejszą formą podróży. Łączą wyjazdy religijne z elementami turystyki w ogólnym tego słowa znaczeniu (z uwagi  na to, że są okazją do zobaczenia wielu znanych i cenionych zabytków, miejsc oraz poznania kultury innych państw). Do ich zalet można zaliczyć m.in. sprawną organizację (uczestnicy nie muszą martwić się o nocleg i wyżywienie) oraz dostępność dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w pielgrzymkach pieszych.

Autokar (nie)doceniany środek transportu

Środek transportu jakim jest autokar, pozwala na wygodne przemieszczanie się nawet na długich trasach. Dzięki temu bardzo dużą popularnością cieszą się nie tylko pielgrzymki krajowe, ale również autokarowe pielgrzymki zagraniczne. Choć wielu osobom mogłaby się wydawać, że podróżowanie autem jest wygodniejsze, znalezienie kontrargumentów nie stanowi większego problemu. Jedną z zalet autokarów jest ich rozmiar. Dzięki większej powierzchni przejazdy na dłuższych trasach są mniej uciążliwe, ponieważ możliwa jest m.in. zmiana pozycji czy rozprostowanie nóg.  Nie trzeba zbaczać z trasy w celu poszukiwania ubikacji, ponieważ autokary wyposażone są w toalety. W samochodzie trudno też o takie udogodnienia jak gorąca kawa, herbata, czy możliwość oglądania telewizji. Są to szczegóły, które znacząco wpływają na komfort podróży.

Nawiązywanie wartościowych relacji i poczucie wspólnoty

Omawiając zalety pielgrzymki autokarowej, nie można nie wspomnieć o poczuciu wspólnoty i możliwości poznania ciekawych, wartościowych ludzi, którzy wyznają podobne wartości i podzielają nasze zainteresowania. Podczas wyjazdów jest czas na przemyślenia i duchową wędrówkę, ale nie brakuje również okazji do wspólnych rozmów i modlitwy. Przykładem są chociażby przejazdy pomiędzy kolejnymi punktami programu. Często towarzyszą im wspólne śpiewy, modlitwy czy po prostu ciekawe historie. Relacje nawiązane podczas wyjazdu nierzadko pokonują próbę czasu.  

Większe możliwości

Jest to zaleta nie tylko pielgrzymek autokarowych, ale wszystkich wyjazdów zorganizowanych. Przemieszczenie się w większych grupach, zgodnie z programem przygotowanym przez doświadczonych organizatorów, pozwala na odwiedzenie miejsc i zorganizowanie spotkań, które w innych warunkach byłyby niemożliwe. Wejście do trudnodostępnych i obleganych obiektów niekiedy wymaga znajomości realiów, zasad i reguł panujących w danym miejscu. Zdarzają się również sytuacje, w których oblegane zabytki są dostępne tylko dla grup zorganizowanych.

Częstym problemem jest również znalezienie dobrego przewodnika, który w ciekawy sposób opowie o zwiedzanych miejscach. Zweryfikowanie jego umiejętności i zaangażowania na odległość może być trudnym zadaniem. Biura podróży nie mają takiego problemu, ponieważ zwykle współpracują ze sprawdzonymi osobami.

Pielgrzymka autokarowa z biurem podróży „Pielgrzym”

Jeśli jesteś zainteresowany wyjazdem na pielgrzymkę autokarową, informujemy, że są wolne miejsca na wyjazdy tj.:

- Bałkańskie Sanktuaria z wizytą w Medjugorie,

Pielgrzymka do Grecji śladami św. Pawła,

- Pielgrzymka do Włoch śladami świętych,

- Sanktuaria Maryjne Europy - Fatima, Lourdes, La Salette.